MdM – Najczęściej zadawane pytania

Mój mąż/moja żona ma więcej niż 35 lat. Czy możemy wziąć kredyt z dopłatą na Mieszkanie dla młodych?

Tak. Kryterium wieku zakłada wprawdzie, że beneficjenci programu muszą zmieścić się w limicie 35 lat, ale dotyczy to tylko osób, które starają się o kredyt w pojedynkę. W przypadku małżeństw wystarczy, że przynajmniej jeden z małżonków ma mniej niż 35 lat.

 

Gdzie dostanę kredyt bankowy na program Mieszkanie dla młodych?

Pożyczek hipotecznych z dopłatą na Mieszkanie dla młodych nie udzielają wszystkie banki. Aby takie kredyty były w danej instytucji dostępne, konieczna jest umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W kwietniu umowy deklarowało 7 z 22 wstępnie zainteresowanych banków.

 

Dopłaty dotyczą tylko mieszkań czy również domów?

Dopłaty można otrzymać zarówno na mieszkania, jak i domy. Muszą być jednak kupione na rynku pierwotnym. Jest też limit wielkości nieruchomości. Mieszkanie może mieć maksymalnie 75 m kw. (85 dla rodzin z co najmniej trójką dzieci), a dom 100 m kw. (110 m kw. dla rodzin wielodzietnych). Dopłaty zawsze liczone są do maksymalnie 50 m kw. powierzchni.

 

Kiedyś miałem mieszkanie, ale obecnie nie posiadam żadnego. Mogę liczyć na dopłatę?

Nie. Niezależnie od tego czy kiedyś miałeś czy obecnie masz mieszkanie, bądź prawo do użytkowania mieszkania komunalnego, spółdzielczego – program dopłat na Mieszkanie dla młodych nie jest dla Ciebie. Program jest skierowany wyłącznie do osób, które nabywają swoje pierwsze mieszkanie w życiu.

 

Mogę otrzymać dopłatę niezależnie od wysokości moich zarobków?

Tak. W programie nie ma kryterium zarobkowego, dopłatę może otrzymać każdy kto zmieści się w limicie wieku, limicie cenowym i metrażu nieruchomości oraz spełni pozostałe warunki programu Mieszkanie dla młodych. Żaden z nich nie dotyczy zarobków wnioskodawców.

 

Czy dopłata jest do zwrotu, jeśli mieszkanie zostanie sprzedane?

Dopłatę trzeba zwrócić nawet w przypadku, gdy zakupione mieszkanie zostanie wynajęte komuś innemu. Nie wiadomo jednak jeszcze kto i jak miałby to weryfikować. Proporcjonalną część dopłaty trzeba będzie także zwrócić, gdy w ciągu pięciu lat sprzeda się mieszkanie. Wyjątkiem jest sprzedaż w celu natychmiastowego zakupu większego lokum. Zwrotowi nie podlega dopłata udzielona z powodu posiadania dziecka lub dzieci.

3 komentarzy

 • Leo

  To nawet nie mogę wynająć komuś własnego kupionego mieszkania? Co to za pomysł?? Ciekaw jestem jak oni to sprawdzą, że mam współlokatora?

  • Stan

   Zrobią kontrolę, wpadnie do domu komisja z urzędu i po zabawie. Będziesz musiał oddać całą kwotę. Ja bym nie ryzykował i nie wynajmował nikomu.

  • kondzik

   Przez ile czasu nie można wynając takie go mieszkania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>