Mieszkania komunalne w Łodzi bez podwyżek czynszów

W 2014 roku nie będzie podwyżek czynszów w łódzkich mieszkaniach komunalnych. Na dodatkowe zniżki mogą też liczyć rodziny wielodzietne. To pierwszy rok od wielu lat, kiedy czynsze w mieszkaniach komunalnych w Łodzi zostały zamrożone.

Według Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Miasta urzędnicy mają prawo do podnoszenia stawek za mieszkania komunalne co roku. I do tej pory skrzętnie z tej możliwości korzystali. Tym razem jednak podwyżek nie będzie.

Już na poziomie kształtowania budżetu na przyszły rok, czyli od lipca 2013 roku nie uwzględnialiśmy żadnych podwyżek czynszu. Nie zamierzamy nowelizować budżetu w tym zakresie w ciągu całego 2014 roku – podkreśla Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Postulowała też zmianę obowiązującej uchwały dotyczącej WPGMSM. Zmiany przegłosowane przez radnych, pozwalają by rodziny wielodzietne, czyli takie, które mają troje lub więcej dzieci, mogły płacić mniejszą stawkę czynszu. Chodzi głównie o mieszkańców dużych mieszkań, których powierzchnia przekracza 80 m kw. Obowiązuje ich bowiem stawka w wysokości 130 proc. tzw. stawki bazowej, która wynosi od kwietnia 2013 roku 7,02 zł za m kw.

 • Jeśli rodzina ma trójkę dzieci i zajmuje mieszkanie komunalne o powierzchni 90 m kw., ulga w opłacie czynszowej wyniesie ok. 200 zł miesięcznie – wylicza prezydent Łodzi.

Miasto zdecydowało się na taki krok, bo rodziny wielodzietne wolały mieszkać w mniejszych lokalach, by nie płacić dużego czynszu. Zamiast tego gnieździły się więc czasem w małych dwupokojowych mieszkaniach, by po prostu oszczędzić.

 • Rodziny z dużą liczbą dzieci oczywiście potrzebują większej przestrzeni. Zniżki to umożliwiają – zaznacza Andrzej Chojnacki, zastępca dyrektora wydziału budynków i lokali łódzkiego magistratu.

Kolejne udogodnienie dla rodzin to Łódzka Karta Dużej Rodziny, czyli przywileje przysługujące rodzinom z trójką lub więcej dzieci. W Łodzi jest ponad 4,7 tys. potencjalnych beneficjentów tego programu. W jego ramach można taniej korzystać z usług basenów, przedszkoli, żłobków, wybrać się do ZOO, teatru, Palmiarni czy do muzeum. Zniżki oferują również m.in. AquaPark, kino Charlie, księgarnie, szkoły językowe, apteki, szkoła tańca czy sklepy. Taniej kupić można także bilety komunikacji publicznej dla dzieci młodzieży do 25. roku życia.

3 komentarzy

 • Zenonex

  Mieszkamy w Łodzi i mamy tę łódzką kartę rodziny. Świetna sprawa. Widać że przynajmniej się starają żeby było trochę lepiej.

 • Piotr

  Starać się może i starają, ale lepiej by było gdyby każdy po prostu mógł sobie kupić Mieszkanie Dla Młodych w Łodzi i nie musiał kombinować żeby przeżyć z kredytem. Przecież to tak niewiele.

 • realny

  Nie bardzo rozumiem dlaczego są dopłaty do mieszkań komunalnych w Łodzi. Inna sprawa gdy w rodzinie jest niepełnosprawny – miasto powinno dopłacać do jego mieszkania. Ale jak zdrowy odyniec narobi sobie mnóstwo dziatwy, to niby dlaczego JA mam płacić za to, że on nie myśli? Jego dzieci, jego problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>