Mieszkanie dla młodych a budowa domu

Dopłatę na MdM dostaniesz tylko w przypadku, gdy kupujesz nowy dom od dewelopera. Ale na pomoc finansową mogą liczyć także budujący dom tzw. metodą gospodarczą. Podpowiadamy jak ją uzyskać.

 

Kryteria programu „Mieszkanie dla młodych” są jasne. Dopłaty do wysokości 20% wartości kredytu i nie przekraczające wyznaczonych przez wojewodów limitów, otrzymują wyłącznie kupujący nowe mieszkania lub domy od deweloperów. Pod tym względem poprzedni program – Rodzina na swoim – był znacznie mniej restrykcyjny. Na szczęście i teraz budujący domy metodą gospodarczą mogą liczyć na ulgi w postaci zwrotu części zapłaconego podatku VAT. Chodzi konkretnie o podatek zapłacony przy zakupie materiałów budowlanych.

 

Zwrot dotyczy kosztów:

 • na które mamy faktury, wystawione na osobę fizyczną,
 • wydanych na te materiały budowlane, które opodatkowane były opodatkowane stawką 7 proc. podatku od towarów i usług do 30.04.2004, a od 1.05.2004 są obciążone podatkiem VAT,
 • poniesionych do 30.09.2018 od dnia wydania pozwolenia na budowę.

 

O zwrot nadpłaty starać się mogą osoby fizyczne, które nie ukończyły 35 lat. Liczy się okres do końca roku kalendarzowego, w którym zostało wydane pozwolenie na budowę. W przypadku małżeństw, wystarczy że limit wiekowy spełnia jedna osoba.

Pozostałe warunki starań o zwrot są podobne, jak w przypadku dopłaty na Mieszkanie dla młodych. Potencjalny beneficjent nie może być właścicielem innego mieszkania lub domu. Nie może również posiadać spółdzielczego własnościowego prawa do innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Podobne obostrzenia dotyczą również współwłaścicieli. Pilnować też trzeba szczegółów dotyczących budowanego domu. Przede wszystkim pozwolenie na budowę musi być wydane po rozpoczęciu programu Mieszkanie dla młodych czyli po 1 stycznia 2014 roku.

 

Kiedy otrzymasz zwrot części kosztów budowy domu

 • gdy budujesz dom jednorodzinny;
 • rozbudowujesz budynek lub adaptujesz na cele mieszkalne np. strych, dotyczy to sytuacji gdy w efekcie tych działań powstaje nowy, odrębny lokal mieszkalny;
 • przebudowujesz inny budynek niemieszkalny (np. wolno stojący garaż, komórkę etc.) w taki sposób, że stanie się on nowym, odrębnym lokalem mieszkalnym.

 

Podobnie jak w programie Mieszkanie dla młodych, ważny jest też metraż powstającego lokum. I tu wynosi on tyle samo co przy dopłatach na MdM: 75 m. kw. dla lokalu mieszkalnego i 100 m. kw. dla domu. W przypadku rodzin wielodzietnych (trójka dzieci lub więcej) limity są wyższe o 10 m i wynoszą odpowiednio 85 m kw. dla lokalu mieszkalnego i 110 m kw. dla domu jednorodzinnego.

 

Ile zwrotu VAT za budowę domu i jak go otrzymać

Według wskaźników na I kwartał 2014 roku maksymalna kwota zwrotu wynosi 33 tys. zł. Dla stawki VAT w wysokości 23 proc. możemy liczyć na zwrot 65,22 proc. kwoty VAT widocznej na fakturze. Sumaryczna wartość zwrotu nie może jednak przekroczyć 12,195 proc. z 70-krotności ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej w limitach.

Wnioski można składać do 31 grudnia tego roku, w którym przystąpiono do użytkowania budynku. Dokument przedstawia się w Urzędzie Skarbowym. To nie tylko stosowny wniosek, ale też kserokopie pozwolenia na budowę oraz faktur dokumentujących poniesione wydatki. W ciągu kolejnych czterech miesięcy US zdecyduje czy zwrot jest zasadny i najpóźniej 25 dni po wydaniu pozytywnej decyzji przeleje pieniądze na wskazane konto.

2 komentarzy

 • Jack.8

  Właśnie się buduję i czekam na zwrot kosztów za materiały. Jak na razie nasze urzędy się nie kwapią z rozpatrywaniem wniosków. Zobaczymy jak to będzie.

 • Do Jacka

  I jak? Doczekałeś się czegoś? Prawie rok minął, a w urzędzie to jak tydzień :D Panieeee, terminyyyy. A na poważnie, to ciekaw jestem czy zmiana ustawy o MDM zmieni też coś w tym zakresie, bo na razie w porównaniu do programu mieszkanie dla młodych w Łodzi niewiele na dom można dostać. A nie zawsze budują go krezusi, zwłaszcza pod miastem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>