Mieszkanie dla Młodych tylko od dewelopera

Program dopłat na MdM cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem niż „Rodzina na swoim”. Początkowo wydawało się, że będzie inaczej, bo z dopłatą można kupić wyłącznie nowe mieszkania od dewelopera. Tymczasem w niecałe dwa miesiące złożono tyle wniosków o dopłaty, co w pierwsze pół roku „Rodziny na swoim”.

 • Po niecałych dwóch miesiącach w ośmiu bankach klienci złożyli ok. 2,5 tys. wniosków o dopłatę w programie „Mieszkanie dla młodych”. Suma dopłat sięgnęła 56 milionów złotych. Wynika więc z tego, że średnia dopłata to ok. 22,4 tys. zł – mówi Bogusław Białowąs z Banku Gospodarstwa Krajowego, który pilotuje program.

To jednak dane z 21 lutego, a program cały czas się rozpędza. Przystępują do niego kolejne banki. Instytucje finansowe w większości bowiem zaspały i nie miały gotowych ofert na 2 stycznia, kiedy teoretycznie można już było udzielać kredytów z dopłatą na Mieszkanie dla Młodych. Bank Gospodarstwa ma na razie informacje od 14 banków, które docelowo mają przystąpić do programu.

Skala zainteresowania zaskoczyła wszystkich, bowiem program obejmuje tylko i wyłącznie rynek pierwotny. Dopłaty w ramach „Rodziny na swoim” pozwalały natomiast kupować mieszkania i domy także na rynku wtórnym. Teraz takiej możliwości nie ma, choć walczyli o nią lobbyści i posłowie. Tylko że opozycji, więc ich starania z góry skazane były na porażkę i 17 października 2013 roku Senat odrzucił wszystkie wniesione do projektu ustawy poprawki.

 

Szczegóły dopłat na Mieszkanie dla młodych

Program ma trwać do końca 2018 roku, chyba że okaże się sukcesem, a w budżecie państwa będą pieniądze na jego kontynuację. Wtedy będzie mógł zostać przedłużony na tych samych zasadach. Warunki dopłat programu MdM opisaliśmy szczegółowo w pozostałych tekstach. Przypomnijmy jedynie, że zmieścić się należy przede wszystkim w limitach cenowych oraz wiekowych – beneficjent nie może mieć więcej niż 35 lat. W przypadku małżeństw wystarczy, że jeden z małżonków spełnia ten wymóg.

Wysokość dopłat zależy między innymi od tego czy i ile dzieci posiadacie:

 1. Małżeństwa oraz osoby samotne, które nie mają dzieci, mogą liczyć na dopłatę w wysokości 10% wartości odtworzeniowej kupowanej nieruchomości
 2. Rodziny i osoby samotne, które wychowują co najmniej jedno dziecko dostaną 15%.
 3. Wszyscy którzy doczekają się kolejnego dziecka w ciągu 5 lat od otrzymania dopłaty, mogą spodziewać się kolejnych 5% ulgi.

 

Pamiętać też należy o wielkości kupowanego mieszkania. Dopłaty liczone są maksymalnie do 50 m kw., ale mieszkanie nie może przekroczyć 75 m kw. powierzchni, a dom 100 m kw. W przypadku rodzin wielodzietnych, czyli wychowujących co najmniej troje dzieci, limity są wyższe o 10 m kw i wynoszą odpowiednio 85 m kw. dla mieszkania oraz 110 m kw. dla domu.

2 komentarzy

 • Magda

  Ale mogli by zrobić tak, żeby można było odkupić mieszkanie od kogoś z dopłata. Nie rozumiem dlaczego tak nie ma.

  • do Magdy

   Tak nie ma, bo program mieszkania dla młodych w Łodzi nie ma na celu pomaganie w zakupie mieszkań w Łodzi, tylko wspomaganie deweloperów. Chyba każdy już rozumie, że to wszystko było zrobione pod deweloperkę, a nie pod młodych, biednych ludzi, którym rząd PO rzekomo tak pomaga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>