Gdzie najtańszy kredyt na „Mieszkanie dla młodych”?

Na razie osiem banków udziela kredytów na Mieszkanie dla młodych, a docelowo będzie ich 14. Oferty znacznie się jednak różnią, więc warto bacznie obserwować rynek.

Ostatniej analizy rynku dokonali eksperci firmy Expander. Porównali oni łączny koszt kredytu, jaki ponoszą pożyczający przez pierwsze 5 lat. Zwycięzcą rankingu został bank Pekao SA. Analitycy liczyli nie tylko koszt odsetek, ale też prowizji, obowiązkowych marży czy wymaganych przez banki ubezpieczeń. Często bowiem warunkiem kredytu jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia – od utraty pracy czy nawet życia. Wiele banków wymaga też od kredytobiorców założenia u nich konta. Te opłaty nie były jednak brane pod uwagę.

Z prostej przyczyny: po prostu najczęściej łatwo ich uniknąć. Z reguły konto jest darmowe, gdy wykonamy np. kilka transakcji kartą, albo mamy określone, miesięczne wpływy. Progi nie są zbyt wysokie, więc łatwo je spełnić – tłumaczy główny analityk Expandera Jarosław Sadowski.

Drugie miejsce na podium zajął bank PKO BP, który tylko minimalnie przegrał z Pekao SA. Na kolejnych lokatach uplasowały się Alior Bank, SGB-Bank, Bank Gospodarki Żywnościowej (BGŻ) i Getin Noble Bank, których oferty są jednak na dziś zdecydowanie droższe.

Najtańsze kredyty w programie „Mieszkanie dla młodych”:

Do obliczeń przyjęto kredyt w wysokości 300 tys. zł. Podsumowane zostały całkowite koszty przez pierwsze pięć lat spłaty.

 1. Bank Pekao – koszt kredytu 68 885 zł
 2. PKO Bank Polski – koszt kredytu 70 147 zł
 3. Alior Bank – koszt kredytu 78 786 zł
 4. SGB-Bank – koszt kredytu 83 702 zł
 5. BGŻ – koszt kredytu 84 599 zł
 6. Getin Noble Bank – koszt kredytu 91 613 zł.

Gdzie po kredyt na Mieszkanie dla młodych

L.p.

Nazwa Instytucji Kredytującej Od kiedy bank przyjmuje/będzie przyjmował wnioski
o finansowe wsparcie

1

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna

02.01.2014 r.

2

Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna

02.01.2014 r.

3

Getin Noble Bank Spółka Akcyjna

04.02.2014 r.

4

Bank Polskiej Spółdzielczości Spółka Akcyjna

01.04.2014 r.

5

Alior Bank Spółka Akcyjna

03.02.2014 r.

6

SGB-Bank Spółka Akcyjna

10.02.2014 r.

7

Bank Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

31.03.2014 r.

8

Bank Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna

19.02.2014 r.

4 komentarzy

 • Bożena

  Kredyt na mieszkanie wezmę chyba w Aliorze bo tam mam już konto i nie chce mi się długo szukać czegoś innego. A ofertę i tak mają korzystną więc zostanę przy tym.

  • Grażyna

   Zastanów się jeszcze z tym kredytem Bożenko. Może warto poszperać trochę więcej i znaleźć coś lepszego? To w końcu kilka tysięcy złotych do zaoszczędzenia.

 • Analityk

  PKO BP trzyma cenę kredytu na mieszkanie dla młodych w Łodzi, a tak wszyscy narzekają na to, że moloch, że złe warunki itd. A tymczasem jak się wszystko dobrze policzy to największe banki mają najlepsze oferty kredytowe – i dlatego mają najwięcej klientów.

  • onn

   nie próbujcie brać jakiegokolwiek kredytu w pkobp, jeżeli szanujecie swój czas i pieniądze. Mnie zwodzili przez kilka miesięcy, wymagali dziesiątek papierków i na koniec kupiłem za gotówkę, bo mi się znudziło czekać. Totalny brak profesjonalizmu i żenada…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>