Niższe limity na Mieszkanie dla Młodych w Łodzi

Województwo łódzkie jest jednym z nielicznych w Polsce, w którym od IV kwartału 2014 roku spadły limity cenowe na Mieszkanie dla Młodych w Łodzi. Nie oznacza to jednak, że mieszkań z dopłatą nie da się u nas kupić, wybór wciąż jest duży.

Limit cenowy na mieszkania dla młodych jest wyższy nawet w Olsztynie, a tylko w Opolu zanotowaliśmy większy spadek. W Łodzi limity cenowe uprawniające do dopłaty w ramach programu MdM spadły o 6,2 proc. Obecnie – by dostać dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla Młodych – należy szukać nieruchomości tańszej, niż 4717,90 zł za m kw.

Spadły też limity cenowe dla gmin bezpośrednio sąsiadujących z Łodzią. Cena metra kwadratowego nie może przekroczyć 4236,93 zł po spadku o 4,69 proc. W pozostałej części województwa łódzkiego spadek był mniejszy – sięgnął 2,69 proc. – i wynosi obecnie 3755,95 zł. Mniejsze limity to także mniej mieszkań do wyboru, ale warto pamiętać, że niemal co drugie kwalifikuje się do dopłat.

Zwłaszcza, że nie są one małe. Osoby samotne oraz bezdzietne rodziny mogą dostać maksymalnie 21.445 zł dopłaty. Wszyscy, którzy wychowują dziecko lub dzieci, mogą natomiast sięgnąć po 32.168 zł dopłaty do mieszkania kupionego w Łodzi. Nieco mniejsze gratyfikacje czekają na wszystkich, którzy w ramach programu Mieszkanie dla Młodych kupią nieruchomość w gminach bezpośrednio sąsiadujących z Łodzią. Na osoby bezdzietne czeka do 19.259 zł, a wychowujące dzieci do 28.888 zł. Pozostała część województwa łódzkiego to jeszcze nieco mniejsze dopłaty, ale także tu nie są małe i wynoszą odpowiednio 17.073 zł oraz 25.609 zł.

Limity cenowe będą obowiązywać do końca marca 2015 roku. Początkowo miały być zmieniane co kwartał, ale wojewoda łódzki chciał uniknąć przykrej dla wielu osób sytuacji, gdy limity są zmniejszane i upatrzone mieszkanie już nie spełnia warunków programu Mieszkanie dla Młodych. Jeszcze gorzej jest, gdy już wcześniej podpisana została umowa z deweloperem, co może skończyć się finansowymi stratami dla potencjalnego beneficjenta programu MdM. Właśnie w celu uniknięcia takich nieporozumień, limity zmieniane są co pół roku.

2 komentarzy

  • Kamil

    Wybór mieszkań dla młodych w Łodzi może i jest duży, ale wciąż czekamy na zmiany w ustawie żeby program był bardziej dostępny, bo na razie fakty są takie, że pozwolić sobie mogą na niego tylko zarabiający warszawskie pensje.

  • Mini

    Limity na mieszkanie dla młodych w Łodzi, ale nie tylko są za bardzo wyśrubowane. Przecież to miało ułatwić kupić młodym ludziom mieszkanie, żeby mieli coś nowego, własnego, a nie jakiś badziew, więc czemu wywala się ich na przedmieścia, żeby mieszkali z najbiedniejszymi? Oczywiście można kupić większe i droższe mieszkanie w Łodzi, ale już bez dopłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>