Nowe zasady programu Mieszkanie dla Młodych w Łodzi

W Łodzi można już kupować lokale w programie Mieszkanie dla Młodych także na rynku wtórnym. Od 1 września 2015 roku zmieniły się zasady dopłat MdM, co przekłada się także na wyższe dopłaty. Najwięcej zyskają rodziny, które wychowują co najmniej troje dzieci.

Mieszkania dla młodych już na rynku wtórnym

Ostatnie miesiące to długie dyskusje i próby przekonania rządzacych, że powinni utrzymać obostrzenia w programie Mieszkanie dla Młodych. Zwłaszcza dotyczące zakupu mieszkań wyłącznie od deweleoperów o co walczyli opłacani przez nich lobbyści. Statystyki były jednak bezlitosne – mieszkań na rynku pierwotnym było za mało, a z dopłat korzystały przede wszystkim osoby bezdzietne. Było to absolutne zaprzeczenie prorodzinności programu, więc zdecydowano się wprowadzić zmiany.

Dzięki temu zmieniono zapis o o pierwszym zasiedleniu mieszkania, co przekłada się na możliwość zakupu domów i mieszkań na rynku wtórnym. Nadal powierzchnia mieszkania nie powinna jednak przekroczyć 75 m kw, a domu 100 m kw. Jeśli jednak o mieszkanie stara się rodzina wielodzietna (czyli z co najmniej trójką dzieci), powierzchnia może sięgnąć 85 m kw w przypadku mieszkania i 110 m kw w przypadku domu.

Mniej na mieszkania z rynku wtórnego

Dopłata na Mieszkanie dla Młodych jest możliwa tylko w przypadku, gdy uda się zmieścić w limicie cenowym wyznaczonym przez wojewodów. Robią to co pół roku, a teoretycznie mogą co trzy miesiące. Nawet jednak jeśli zmieścimy się w limicie, a wybierzemy mieszkanie na rynku wtórnym, stawka dopłaty będzie o 10% niższa.

Bez zmian pozostaje limit wieku – wciąż co najmniej jedna osoba z przystępujących do kredytu musi mieć nie więcej niż 35 lat. Pożyczkę hipoteczną można za to zaciągnąć nie tylko z najbliższą rodziną, ale też obcymi osobami.

Dodatkowe dopłaty dla rodzin z trójką dzieci

W nowej wersji ustawy nadal dopłaty nie dostaną osoby, które miały wcześniej mieszkanie lub dom. Pod uwagę brana jest również każda forma współwłaścicielstwa, nawet jeśli jest to mieszkanie spółdzielcze czy mieszkanie komunalne (link do http://mieszkaniakomunalne.com.pl/).

Nie dotyczy to jednak rodzin, które wychowują co najmniej troje dzieci. W ich przypadku zastrzeżenie to nie ma zastosowania. Mogą też liczyć na dopłaty do większeń powierzchni nieruchomości. Wcześniej wszyscy dostawali dopłatę do 50 m kw. mieszkania lub 70 m kw. domu. Rodziny z trojgiem dzieci mogą liczyć na dopłatę do 65 m kw nieruchomości.

Jakie dopłaty w programie MdM

10 proc. tzw. wartości odtworzeniowej trafia do osób i rodzin bezdzietnych.
15 proc. tzw. wartości odtworzeniowej do osób i rodzin z jednym dzieckiem.
20 proc. tzw. wartości odtworzeniowej do osób z dwójką dzieci.
30 proc. tzw. wartości odtworzeniowej przewidziano dla wychowujących co najmniej troje dzieci.
Dodatkowe 5 proc. do wszystkich, którym w ciągu 5 lat od podpisania umowy urodzi się trzecie lub kolejne dziecko.

Banki udzielające kredytów hipotecznych w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”:
1. PKO Bank Polski S.A.
2. Bank Pekao S.A.
3. Getin Noble Bank S.A.
4. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
5. Alior Bank S.A.
6. SGB – Bank S.A.
7. Bank Ochrony Środowiska S.A.
8. Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
9. Bank Millennium S.A.
10. Euro Bank S.A.
11. Deutsche Bank Polska S.A.
12. Bank Zachodni WBK S.A.
13. Raiffeisen Bank Polska S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>