Warunki uzyskania dopłat w programie Mieszkanie dla Młodych

Nie musisz czytać całej ustawy, by wiedzieć to, co najważniejsze. W telegraficznym skrócie przedstawiamy najważniejsze warunki programu „Mieszkanie dla Młodych”

 1. W programie mogą brać udział tylko takie osoby, które nigdy nie były właścicielem lub współwłaścicielem mieszkania, domu lub innego lokalu mieszkalnego. Liczy się także prawo do mieszkania komunalnego – zarówno w momencie składania wniosku, jak i kiedykolwiek w przeszłości. Program dotyczy więc wyłącznie osób, które kupują swoje pierwsze mieszkanie.
 2. Aby liczyć na dopłatę, należy mieć maksymalnie 35 lat w momencie podpisywania umowy. Jeśli o dopłatę stara się małżeństwo, liczy się wiek młodszego z małżonków.
 3. Program skierowany jest do rodzin z dziećmi, rodzin bezdzietnych, osób samotnie wychowujących dziecko lub dzieci, a także do singli.
 4. Kwota dopłaty zależy jednak od sytuacji rodzinnej. Osoby samotne oraz rodziny bezdzietne dostaną 10% wartości kredytu, natomiast osoby wychowujące dziecko lub dzieci (samotnie lub w rodzinie) otrzymają 15% dopłaty. Dodatkowe 5% czeka na wszystkich, którym w ciągu 5 lat od podpisania umowy urodzi się kolejne dziecko.
 5. Dopłatę można otrzymać wyłącznie przy zakupie nowego mieszkania lub domu od dewelopera.
 6. Także mieszkanie lub dom muszą spełnić warunki. Przede wszystkim dopłata liczona jest maksymalnie do 50 m kw. lokalu, ale maksymalnie mieszkanie może mieć 75 m kw. (85 m kw. dla rodzin wychowujących min. trójkę dzieci), a dom 100 m kw. (110 m kw. dla rodzin wielodzietnych).
 7. Należy też zmieścić się w limicie cenowym, które co kwartał dla każdego regionu i miasta wyznaczają wojewodowie.
 8. Dopłatę można stracić, jeśli okaże się, że mieszkanie nie zostało zakupione po to, by mieszkali w nim beneficjenci programu. Przez 5 lat nieruchomości nie można więc wynająć, ani sprzedać. Wyjątkiem jest sprzedaż w celu polepszenia swoich warunków mieszkaniowych, czyli zakup mieszkania lub domu o większym metrażu.
 9. Program ruszył 1 stycznia 2014 roku i potrwa do roku 2018, ale może zostać przedłużony.

3 komentarzy

 • lol

  Fajnie zebrane wszystko w jedno miejsce, dzięki!

 • Siwy

  Od roku słyszę, że warunki programu mieszkanie dla młodych się zmienią i od roku sejm „pracuje” nad ustawą. Nie mam pojęcia ile to jeszcze będzie trwało, ale jakoś zaostrzenie mandatów poszło im znacznie szybciej, więc niech się tak nie lenią, bo wiele osób czeka na mieszkanie w Łodzi i na razie nie może go kupić, bo deweloperzy też czekają na ustawę i nie rozpoczynają nowych inwestycji. I kółko się zamyka.

 • Selonke

  Przecież i tak nie sprawdzą jak moje mieszkanie nie jest w Łodzi, ale w innym mieście. A jak mam działkę budowlaną, to co – mam gdzie mieszkać czy lepiej nie ryzykować z kredytem na mieszkanie dla Młodych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>