Wymagany wkład własny na Mieszkanie dla młodych coraz wyższy

Od 1 stycznia 2015 roku trzeba będzie mieć 10 proc. wkładu własnego, by kupić mieszkanie, posiłkując się kredytem hipotecznym. Niestety, to zła wiadomość dla zainteresowanych programem Mieszkanie dla Młodych. W większości przypadków dopłata nie wystarczy na wkład własny i będzie trzeba dołożyć.

Do końca 2014 roku minimalny wkład własny to 5 proc. ceny mieszkania. Co roku będzie się jednak zwiększał o kolejne 5 proc., by docelowo sięgnąć 20 proc. w 2017 roku. Tymczasem najniższa dopłata w programie „Mieszkanie dla młodych” to 10 proc. Otrzymują je osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo oraz bezdzietne małżeństwa. Od stycznia 2015 roku dopłata ta może nie wystarczyć na pokrycie wkładu własnego. 10 proc. dopłaty liczy się bowiem od tzw. wartości odtworzeniowej metra kwadratowego lokalu mieszkalnego, czyli wynosi mniej niż cena metra mieszkania brutto. Do tego dopłata liczona jest maksymalnie do 50 m kw., a ze średnich obliczonych przez analityków Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że przeciętne mieszkanie kupione w programie Mieszkanie dla Młodych ma 53 m kw. Według ekspertów może to sprawić, że dopłata dla singli i rodzin bez dzieci pokryje zaledwie 2/3 wymaganej wpłaty własnej.

Dużo ofert w Warszawie i w Gdańsku

Póki co, program Mieszkanie dla Młodych święci triumfy przede wszystkim w woj. pomorskim i mazowieckim. W Trójmieście sprawa jest prosta: średnia cena mieszkania kupowanego od dewelopera na rynku pierwotnym niewiele różni się od limitów cenowych na mieszkania dla młodych. W Warszawie rynek nieruchomości jest natomiast na tyle szeroki, że w niektórych dzielnicach bez problemu znajdziemy mieszkanie z dopłatą.

- Jest tak choćby na Białołęce, gdzie średnia cena nowych mieszkań praktycznie pokrywa się z limitem w programie Mieszkanie dla Młodych. Deweloperzy elastycznie dostosowują ceny, bo przekłada się to na sprzedaż – przyznaje Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa SA. – W naszej promocji na Tarasy Dionizosa, można kupić wszystkie mieszkania z dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla Młodych – zapewnia przedstawiciel firmy Barc.

Nie uda się jednak wykorzystać wszystkich zaplanowanych na 2014 rok środków, bo w pozostałych województwach nie ma tylu ofert i podpisywanych jest znacznie mniej umów w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wprowadzi więc zmiany, które mają pozytywnie wpłynąć na rozwój programu. Największa dotyczyć będzie dopłat dla małżeństw z dziećmi. Dopłaty wzrosną – dla rodzin z trójką lub więcej dzieci będzie to już 25 proc., a rodziny z dwójką dzieci będą mogły otrzymać 20 proc. dopłaty. Będzie też łatwiej o kredyt, który ma być zaciągany nie tylko w złotówkach, ale również innych walutach. Trwają też prace nad zmianami pozwalającymi na dopisanie do wniosku kredytowego dobrze zarabiających osób spoza najbliższej rodziny, dzięki czemu mniej zamożni także będą mieli szanse na kredyt. Mieszkania będzie można też kupować od budujących je spółdzielni mieszkaniowych, a nie – jak do tej pory – tylko od deweloperów.

2 komentarzy

  • Ojciec

    Czyli kijek i marchewka. Z jednej strony podnoszą limity dopłat na mieszkanie dla młodych, a z drugiej trzeba mieć wkład własny coraz większy. Tylko, że dopłaty mdm na razie nie sięgają tak wysoko, może po zmianie ustawy to się zmieni, ale na razie to jest bryndza totalna. Więc jednak kijek jest większy niż marchewka i nie ma się co łudzić, że szybko się to zmieni – tak czy tak wkład własny trzeba zebrać, a jeszcze trzeba mieć kasę na urządzenie mieszkania.

  • młody

    Oj ojciec, ojciec. Stary a wierzysz w to, że zmienią ustawą coś na lepsze? Mieszkanie dla młodych nie będzie tu żadnym wyjątkiem i nie łudziłbym się, że cokolwiek się zmieni. Ale wierzyć można, tylko wiara umiera ostatnio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>